2021. aastal muutuvad vanad struktuurid ja süsteemid nii sotsiaalses kui majanduslikus mõttes. Uuena lisandub ka holistiline või sfääriline suhe: kuidas see, mida ma ise teen, mõjutab teisi inimesi ja suurt maailma?


2020. aasta on olnud tavapärasest väga erinev. Kas te terapeudina olete inimeste puhul märganud ka muutusi?

Minu kui terapeudi jaoks, on olnud 2020. aasta ülimalt töörohke, aga ka põnev aasta. Näen rõõmuga väga motiveeritud inimesi nii teraapias kui koolitustel. Paljud on jõudnud oma tuumale väga lähedale ja leidnud isikliku vastutuse oma heaolu eest üles. See on kaotsi läinud suhetepuntras või töörattas või ootamatustes, mis võtavad turvatunde. See aasta on andnud kingitusena erilist aega endasse süüvimiseks. Inimesed küsivad ausalt ja avaralt: Kes ma ise olen? Milline on minu isiklik teekond siin elus? Miks ma teen seda, mida ma teen ja tunnen nii nagu ma tunnen? Kust tulevad minu uskumused ja miks ma nii reageerin ja käitun?

Inimesed on väga motiveeritud endaga tegelema, et elukvaliteeti paremaks muuta ja vastutus ja isiklik vägi koju kutsuda. Teraapiates on toimunud väga sügavad äratundmised, vanade valude ja võõra vastutuse lahti laskmised ja tervenemised ja palju on olnud seotud just suguvõsa ja juurte teemadega.

Soovitus praegusesse aega – loobu mustvalgest, polaarsest, ainult 2D maailmapildist. Pole ainult õige ja vale, soe ja külm. Kõiges on kõike. Sinus olevad varjundid ja värvid on osa sinu erilisest isiksusest. Ära proovi ennast teha õigeks, perfektseks, edukaks, sest sellega muutud kõvaks ja kaotad oma haavatavuse ja ka hinge. Hakka austama seda, mida eelistad peita – võta vastu oma nõrkus ja valud, mis on sind nii eriliseks vorminud. Näe end kõrgemalt ehk kutsu abitust ohvrist tagasi oma vägi ja otsusta mitte Skorpionina vastu salvata, vaid vaata suurt plaani.

Mis teise inimese sõnades tegelikult puudutas mind? Mis osa minus reageeris? Miks just see osa? Millise kogemuse ma sain? Mida see kotkalennult vaadates mulle tähendas? Avastad oma vastutuse ja hetkega lõpeb projektsioon ning saad oma väe tagasi. Keegi teine ei saa kunagi sind haavata ja hüljata – sina ise jätad ennast maha, kui annad vastutuse oma enesetunde eest teistele.

Leia enda vastu üles hoolimine, hellus ja armastus. Anda seda endale alati ja igas seisundis. Ka siis, kui sul põlved porised, meik valgub ja said väga haiget. Kui sa iseend ei hülga, ei saa seda teha ka keegi teine. Ole enda jaoks alati kohal ja olemas.

Jõulude ja perepühade paiku on siiski palju enesetappe, millest on need tingitud ja kuidas võidelda üksindusega?

Hinge pime öö on kõikide ellu sisse kodeeritud. See on arhetüüpne, kogu inimkonnale omane etapp. Aeg, kus see, mille nimel sa elasid ja millele väärtuse andsid, enam ei toimi ja ratsionaalse mõistuse ja harjumusliku oma tahte järgi planeerimine ei aita.

Huvitav on mõnikord vaadata inimesi kõrvalt – kuidas saab tulla üllatusena see, et ka sind reedetakse, sind hüljatakse, sind kritiseeritakse, solvatakse, sinu töö võib lõppeda, inimesi lahkub sinu elust ehk sinul on hing, kes saab haiget?

Miks sa arvad, et sina oled eriline ja pääsed inimlikest kogemustest? Kogemustest, mis aitavad su hingel kasvada, sest neid ei saa läbi mõelda, vaid neid tuleb oma isiklikul nahal tunda. Need struktureerivad ümber sinu psüühika, arendavad hinge, avavad isiklikku potentsiaali.

Pimedamad kohad on kõikide inimeste ellu sisse kirjutatud. Ja neil on oma mõte – vaadata üle kõik see, mis ei toimi – uskumused, inimesed, käitumis- ja mõttemustrid, mis pole enam sulle head ja mis ei tööta. Uus saab sündida ainult siis, kui vana põleb tuhaks.

Sellest kõigest saab kergemalt üle, kui tõusta kõrgemale ja mitte võtta kõike isiklikult. Alati on olemas kõrgem plaan. Inimliku mõistusega seda ei hooma.

Maailm toimetab omas arhetüüpses rütmis ja kindel võib olla ka selles, et pärast pimedust tuleb alati valgus. Nagu fööniks põleb tuhaks, et iga 500 aasta pärast ka uuesti sündida. Alati tuleb lahendus, alati tuleb uus päev ja valgus.

Ja see on just sellise kraadiga tõde, kus tavamõtlemine peab taanduma, et teha ruumi südamele ja hingele. Lahendus, valgus, uus võimalus tuleb tihti selline ja sellest kohast, kuhu me ise selle hetke mõtlemisega ei suuda ega oska minna.

Kui aktsepteerida elu plaani ja minna korraks koopasse enda sisse ja see ebameeldiv ja ebaturvaline aeg vastu võtta, siis saab sündida usk ja usaldus. Usaldus, et sul on oma tee ja oma koht siin maailmas ja sinu ainulaadsetel isiksusel ja annetel on eesmärk, sest muidu poleks sa siia ilma sündinud. Ja usaldus, avatus, kohalolek pole lihtsalt valik, vaid seisund, kuhu tuleb koju minna.

Minu hinge on alati toitnud kunst – muusika, teater, kirjandus. Lugemine, kasvõi netist hea muusika kuulamine – see on kõigile kättesaadav ja toidab hinge ning tervendab meid omal erilisel moel. Tõstab meid argistest ja rasketest tunnetest kõrgemale. Avab isikliku loomingulisuse ja võimaldab tuua uusi lahendusi.


Kuidas murelikul ajal jõulurõõmu nautida ja end rahulikuna hoida?

Jõulud ja aastavahetus kingivad aja puhkamiseks. Parim ja lihtsaim retsept on külluslikult magada ning lihtsalt puhata, lugeda, jalutada ning kulgeda sellises rütmis, et käsi tahaks ise sirutada ja jalg sammu astuda. Leida sundimatus, pehmus, iseendast hoolimine uuesti üles läbi keha. Olen vaadanud, kuidas meie seisund või meeleolu mõjutab otseselt tundeid ja seda, kuidas maailma tõlgendame. Väsinud ja ületöötanud isiklik süsteem reageerib tihti ärritusega ja on vastuse valimise asemel juba ette reaktiivne. On pideva kaitse- või rünnakurežiimis. Kui meie baasvajadused on rahuldatud ja kehas hea olla, siis tundub elu alati parem. Keha kuulamine, tema eest hoolitsemine, kehas kohal olemine – see toob tihti ka hingerahu.

Üksinduse sees, kui see ellu tuleb, või on võimalik endale võtta, avaneb alati enda olemus. Ka need küljed, tunded ja teod, mis tegutsemise tuhinas ja tähelepanu hüplemise seisundis muidu varjus.

Üksindus on hea harjutus iseenda täielikuks kriitikavabaks vastuvõtmiseks. Nõudlikkus ja hinnangulisus ja sund ja häbistamine, mis enda vastu suunatud – saavad siis pinnale tulla koos haavatavuse, valu ja abitusega. Me suuname nii palju võitlust ja hinnangulisust ise iseendale, keegi väljaspoolt ei tunnegi meie vastu kunagi nii palju huvi. Või teeme endale haiget korrates pidevalt, et miski ei peaks nii olema või toimuma, sest meie ootused ja tahe on teine. See endale suunatud kriitika ja rahulolematus on paljude sisemiste kriiside aluseks.

Rahuliku aja leidmine, et enda tunded klaariks teha ja iseend täielikult vastu võtta – on tegelikult suur kingitus. Nipp on selles, et pärast vastu võtmist tuua enda vastu ruumi ise soojus, armastus ja hellusetunne. Sama, mida suuname oma lastele ja armsamatele. See tunnustus, valgus ja soojus, mida me ootame teistelt, enda vastu ise üles leida.

Ja suur rahu saabub siis, kui otsustad elu vastu võtta just sellisena nagu ta sinu juurde tuleb – sest see on sinu enda oma, ainulaadne, valus, rõõmus, katsumuste ja nende sees peituvate kingitustega elu. Sellesse on sisse kirjutatud hinge, kohati ka ebamugav, areng.


Ilmselt on paljudel ka rahaliselt ebastabiilsed ajad. Kuidas see ebakindlus mõjutab inimesi jõuluajal, kui ollakse harjunud lauda rikkalikult katma ja ostma kingitusi?

Olen näinud, kuidas inimesed on sel aastal leidnud paljudes valdkondades üliloomingulisi lahendusi. Eesti naised on vägagi nutikad perenaised ja kodumaise tooraine austajad – nii on võimalik ka väga odavalt mõne lihtsa nipiga pidulauale imelisi roogi võluda.

Praegune aeg suunab meid nn kastist välja mõtlema ja lahendused tulevad sageli sellised, et üllatavad teisi ja meid ennasti. Lihtsalt natuke rohkem tuleb pingutada. Ja see annab enesekindlusele ja -väärikusele ainult plusspunkte. See ongi selle aasta parim kingitus.

Meile meeldivad üllatused, kuid sellised, mis meie jaoks mugavad on. 2020 on kinkinud külluslikult võimalusi olla leidlik ning loov. See ei ole olnud mugav, lausa vastupidi – meid mugavustsoonis tõmbetuule kätte tirinud aga vägagi värskendav.

Paljud minu tuttavad on juba aastaid tagasi läinud materiaalsetelt jõulukinkidelt üle elamuste kinkimisele või mõelnud välja vahvaid ettevõtmisi koos perega, mis tänaseks on kujunenud traditsiooniks.


Kuidas vähem muretseda ja rohkem rõõmustada?

Lõpeta iseenda kuulikindlaks, eksimatuks, perfektseks vormimine. Lase minna vanadel valudel, eksimustel – täna neid kogemuse eest. Anna andeks nii palju kui võimalik, sest nii saad vabaduse.

Kehtesta piirid – mis on sinu tunded ja mõtted ja vajadused ja mis teiste omad.

Võta ise vastutus oma emotsioonide ja vajaduste rahuldamise eest. Tõmba maha ootused teistele.

Sinu elu on see, mis toimub sinuga iga päev, tund, minut. Võta see lihtsalt vastu. Ole oma elu jaoks kohal. Tee hoolimisest, empaatiast kriitiku asemel oma parim kaaslane.

Jõulud ja aastavahetuse paiku võetakse kokku möödunud aastat. Kuidas oleks õige enda sisse vaadata ning aastast järeldused teha, et järgmine parem tuleks, kui praegune polnud kõige parem?

2020. aasta pööripäevaaeg on väga eriline. Jupiteri ja Saturni uus ühendus Veevalajas on seis taevas, mis toimus viimati 800 aastat tagasi. Lisaks on nad 200 aastat liikunud vaid Maaga seotud märkides ja nüüd hakkab uuesti taevakaart toetama õhule omast kergust, loovat mõtlemist ja uutmoodi nägemusi ja lahendusi.

Oleme pidanud hiljuti õppima ajaga arvestamist, isiklikku püsivust, distsipliini, pühendumist, reaalse elu seatud karme piire. Kuidas on võimalik leida vabadus selles, et ei saa teha seda, mida impulsiivselt soovid ning kuidas õppida toime tulema ka reaalselt siis, kui riigipiirid on suletud ja peale sunnitud liikumise, käitumisega seotud reeglid?

Vanad struktuurid ja süsteemid on muutumises nii sotsiaalses kui majanduslikus mõttes. Uus aasta 2021 hakkab otsima ühe enam visioone selles vallas.

Uuena on lisandunud holistiline või sfääriline suhe: kuidas see, mida ma ise teen, mõjutab teisi inimesi ja suurt maailma?

Pööripäeva energiat on alati hea kasutada väikesteks rituaalideks. Ehk teha kokkuvõte möödunust, saata vanad kogemused tänuga minema ning teha taotlused ja soovid uueks perioodiks.

Talvise pööripäeva rituaalid võiksid seotud olla tulega – lõkke, küünalde süütamise vormis. Hea oleks võtta väike hetk ning tervitada nii enda sees, kui taevas valguse seemne üles leidmist ja sellele uut jõudu ja energiat anda.

Oluline küsimus, mida endalt küsida: kuidas see, mida ma ise teen, mõjutab teisi inimesi ja suurt maailma?


Soovitused, kuidas vähem muretseda!

  • Parim ja lihtsaim retsept on külluslikult magada ning lihtsalt puhata, lugeda, jalutada ning kulgeda sellises rütmis, et käsi tahaks ise sirutada ja jalg sammu astuda.
  • Lõpeta iseenda kuulikindlaks, eksimatuks, perfektseks vormimine.
  • Lase minna vanadel valudel, eksimustel – täna neid kogemuse eest.
  • Anna andeks nii palju kui võimalik, sest nii saad vabaduse.
  • Kehtesta piirid – mis on sinu tunded ja mõtted ja vajadused ja mis teiste omad.
  • Võta ise vastutus oma emotsioonide ja vajaduste rahuldamise eest.
  • Tõmba maha ootused teistele.
  • Tee hoolimisest, empaatiast kriitiku asemel oma parim kaaslane.
  • Ole oma elu jaoks kohal.

Artikkel ilmus Buduaaris 21. detsembril 2020